Kimler yoga yapabilir?

Yoga yapmak denildiğinde insanlar çok farklı şeyler algılayabiliyorlar. Bazıları sadece oturup meditasyon yapmayı anlarken, bazıları nedenini anlayamadığım bir şekilde “uçuyor musunuz siz?” diye soruyor, kimi ciddi bir fiziksel egzersiz yapacağının bilincindeyken, kimi “o kadar çalışma bana yetmez ki “ diyor ve denemeye cesaret ettiğinde 10 dakika sonra dili bir karış dışarıda kendini yere atabiliyor. Kimi için rahatlamak, günün stresini atmak için bir araç, kimi için sadece gelip sizinle dertleşmek için bir bahane.

Herkes doğal olarak kendi yapısına bağlı olarak çok farklı tepkiler veriyor ama tek bir gerçek var ki; yoga herkes için uygun. Ne yaşınız önemli, ne kilonuz, ne çok esnek olmanız lazım, ne çok güçlü, ne fiziksel rahatsızlıklarınız yoga yapmaya engel, ne zihinsel durumunuz.

En önemli şey sadece açık olmak. Biraz kalıpları bırakıp, önyargıları bir kenara atıp yoga size ne hissettiriyorsa bunun keyfini çıkarmak. Elbette hiçbir şey herkes için tam uygun olmak zorunda değil, herkes yogadan memnun olmak, sevmek zorunda değil. Ama en önemlisi sizin ne hissettiğinizi anlamak için kendinize izin vermeniz. Sadece siz olarak, başkalarından etkilenmeden, bu deneyimi tadıp kendiniz olarak karar vermek.