Nefes Çalışmaları

Pranayama Yoga’da uygulanan bir nefes tekniğidir. Pranayama (bedende nefes kontrolü ile pranayı yani yaşam enerjisini hareket ettirmek veya kontrol etmek) Yoga’nın en önemli çalışmalarından biridir. Asana çalışmaları bizi pranayamaya hazırlar. Bu teknikte amaç duyguları kontrol altına almak için kişiye yardım etmektir. Kişiye denge, özgüven, konsantrasyon aşılamak için çeşitli öğretiler içerir.

Prana kelimesi evrendeki bütün enerjiyi temsil eder. Prana her şeyi hareket ettiren güç, canlılık ve yaratıcılıktır. pranayama da vücudun ihtiyaçlarını kapsayan sağlıklı ve mutlu olmayı hedefleyen egzersizler toplamıdır.

Pranayama teknikleri genellikle akciğer solunumunun kontrol altına alınması ve geliştirilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Nefes alış verişleri ayarlanarak sinir sistemlerinin ve beyin dalgalarının kontrolü sağlanır.

Pranayama çok faydalıdır. Pranayama bize doğru nefes almayı öğretir. Vücudumuza daha fazla oksijen girmesini sağlar ve akciğerlerimizin kapasitesini arttırır. Pranayama vücudumuzdaki toksinlerin ve atıkların atılmasına yardımcı olur. Bizi hastalıklardan korur. Bize rahat bir vücut ve zihin sağlar.Sindirim sistemini çalıştırır ve metabolizmayı hızlandırır. Konsantrasyonu arttırır ve zihni ve bedeni meditasyon çalışmalarına hazırlar. Vücudumuzu tanımamamızı sağlar.

Pranayama teknikleri yanlış uygulanırsa fiziksel, zihinsel ve sinirsel dengesizliğe sebep olabilir. Bu nedenle bir yoga uzmanı eşliğinde uygulanması sağlıklı olacaktır.