Meditasyon

Yoga chitta vritti nirodha

Yoga is the cessation of fluctuations of the mind.

Yoga, zihindeki dalgalanmaların sakinleşmesi sonucu ortaya çıkar.

Yoga: Birlik

Chitta: Zihin

Vritti: dalgalanma, değişim, oluş hali

Nirodha: durma, durulma, ara.

Hayatlarımız çok hızlı, yoğun ve çok fazla sorumlulukla dolu. Bunun için kendimizi sürekli yorgun, stresli ve sabırsız hissediyoruz. Sonuç olarak, zihnimizi kontrol etmekte, genellikle çok zorlanıyoruz. Sanki daha çok zihnimiz bizi kontrol etmekte çünkü dışarıdaki olaylarla direk ilişkili olarak sürekli oradan oraya dalgalanmakta. Aslında gerçekte, olaylar bizim sübjektif algılarımız ile şekilleniyor. Gerçeklikle algılarımız arasında çok büyük bir fark var. Nirodha, şimdiki anı olduğu gibi anlamak ve barış içinde kabul etmek demektir. Anı olduğu gibi algılayıp, farkında olmak, tanık olmak ve ne olursa olun şükran dolu duygularla yaklaşıp yaşamak demektir.

Meditasyon çalışmaları yaparak, dışarıda ne oluyorsa olsun, zihnimizi kontrol edebilmek için içimizde berrak bir iç ortam yaratmayı öğreniriz. Sistematik olarak meditasyon yaptığımızda, zihnimizi, bizi rahatsız eden, mutsuz eden sübjektif algılarımızdan temizleriz. Amacımız, biz yaşamlarımızı sürdürürken,  sürekli devam edecek olan zihinsel bir dengeye ve içsel huzura ulaşabilmektir.

Yoga, zihin, beden ve ruh birlikteliğidir ve sadece yoga fiziksel duruşları yani asanaları içermez. Yoga duruşları kadar, meditasyon çalışmaları ve nefes egzersizleri (pranayama) de eşit önem taşımaktadır. Bu üç disiplin bizi Birliğe (YOGA) götürmektedir. Çok çeşitli asanalar olduğu gibi, çok çeşitli meditatif teknikler ve nefes teknikleri vardır. Bunları deneyimleyerek kendimiz için en uygun olanlarını keşfedebiliriz. Meditasyon yapmayı deneyimlemeden ne olduğunu ve nasıl olduğunu bilmemiz imkânsızdır. Bu muhteşem iç yolculuğu deneyimlemek özümüzü tanımak için çok önemlidir. İçimize dönmek dışında hiçbir yol tatmin edici değildir.  

Meditasyon derslerimizde değişik meditasyon teknikleri ve değişik nefes egzersizlerini sizlerle paylaşma ayrıcalığına sahip olduğumuz için şükran doluyuz.

Tuba Türkcan, 17 Kasım, 2012.